Ženský mikrobiom a probiotika

Ženský mikrobiom a probiotika

Lidské tělo obsahuje celou řadu bakterií, virů, hub a dalších mikrobů. Vytváří společenství, která obývají různé části těla. Celkem jich zde žijí biliony.

Nacházejí se ve střevě, na kůži, dutině ústní, dýchacích cestách, v urogenitálním traktu a na dalších místech. Složení a rozmanitost mikrobiomů je pro lidské zdraví velice důležité a narušení jejich rovnováhy je spojováno s různými komplikacemi.

Probiotika jsou živé mikroorganismy, obvykle bakterie, které jsou při konzumaci v optimálním množství prospěšné pro lidské zdraví. Přirozeně se vyskytují v některých potravinách, jako je jogurt, kefír, kysané zelí, kimči a kombucha, nebo v doplňcích stravy. Obnovují rovnováhu střevní mikroflóry, vytvářejí kolonie prospěšných bakterií a spolupracují s buňkami imunitního systému. Tyto účinky společně zlepšují trávení, zdraví kůže, funkce imunitního systému, a mohou také ovlivňovat duševní zdraví prostřednictvím modulace osy střevo-mozek.

Vaginální mikrobiom je z velké části tvořen bakteriemi, nejčastěji rodu Lactobacillus, který se vyskytuje u zdravých žen v reprodukčním věku. Tyto bakterie produkují kyselinu mléčnou, která pomáhá udržovat mírně kyselé pH (3,5-4,5) ve vagině a vytváří tak prostředí nepřátelské pro škodlivé bakterie a další mikroorganismy. Faktory, jako jsou antibiotika, hormonální změny a sexuální aktivita, však mohou tuto křehkou rovnováhu narušit a vést k přemnožení škodlivých bakterií.

Dle studie z roku 2024 zařazení probiotik do každodenní rutiny ženy, ať už prostřednictvím doplňků stravy nebo stravy, může mít řadu výhod pro gynekologické zdraví.

Verra tým

 

Zdroje:
Wu LY, Yang TH, Ou YC, Lin H. The role of probiotics in women's health: An update narrative review. Taiwan J Obstet Gynecol. 2024;63(1):29-36. doi:10.1016/j.tjog.2023.09.018

Přečtěte si také