Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes mellitus se vyznačuje narušením metabolismu sacharidů, které se projevuje zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukr není dostatečně vstřebáván buňkami těla a ve větším množství koluje v krvi. Protože se glukosa nedostane v dostatečném množství dovnitř buněk, organismus paradoxně hladoví. Typicky ěse objevuje ve 2. polovině gravidity a obvykle končí v šestinedělí.
Jaké jsou příčiny těhotenské cukrovky?
Na rozvoji se často podílejí vrozené predispozice, nedostatek pohybu & změna hormonálního profilu ženy. Mezi rizikové faktory patří věk, genetika, nedostatek pohybu, obezita, strava s vysokým glykemickým indexem (zejména jednoduché sacharidy - sladkosti, cukr, apod.). Naopak mezi protektivní faktory patří dostatek vlákniny, nízký glykemický index a pravidelná pohybová aktivita.
Hodnoty glykemického indexu ovlivňuje hned několik faktorů. Například obsah vlákniny, bílkovin, tuku nebo kyselin (citronová šťáva apod.) snižuje glykemický index daného jídla. Zároveň je důležité zmínit, že záleží i na typu a délce technologické úpravy stravy, například pečené brambory budou mít vyšší glykemický index než vařené, nebo těstoviny uvařené ‘’al dente'' budou mít nižší glykemický index než rozvařené.
Inzulin je hormon slinivky břišní, který snižuje hladinu cukru v krvi. Funkce inzulinu je ovlivněna rostoucí placentou. Ta produkuje hormony, které v některých případech neudrží hladinu cukru v krevním řečišti při standardních hodnotách. Miminko pak nepřirozeně rychle roste a má vyšší porodní hmotnost a větší orgány, což může ovlivnit i jeho vývoj po porodu.
Příznaky těhotenské cukrovky jsou často jednoznačné. Diabetes může zapříčinit například častější a zvýšené vylučování moči (polyurie) a nadměrnou žízeň (polydipsie). Vyšetření těhotenské cukrovky probíhá mezi 24.-28. týdnem těhotenství.
Pro zjištění, jak dobře tělo dokáže zpracovat větší množství cukru, se provádí orální glukósový toleranční test (oGTT).
Pokud je těhotenská cukrovka diagnostikována, lékař předepisuje léky s účinnou látkou zvanou metformin nebo inzulin. Též je důležité upravit jídelníček a více se zaměřit na pohybovou aktivitu.
Verra Tým
Seznam použité literatury:
Těhotenská cukrovka – Gestační diabetes mellitus (GDM) - DIAvize. Diabetologie a endokrinologie Praha 4 - DIAvize [online]. Dostupné z: https://www.diavize.cz/tehotenska-cukrovka/
KREJČÍ, PHD., MUDr. Hana. Těhotenská cukrovka. Online. Dostupné z: https://www.tehotenskacukrovka.cz/. https www.diab.cz/dokumenty/DP_GDM_2017.pdf