Věřte, že jste těmi nejlepšími matkami: Rozhovor s Porod je Krásný

Věřte, že jste těmi nejlepšími matkami: Rozhovor s Porod je Krásný

Každý porodní příběh je jedinečný. Strach často vychází z toho, jak sami se sebou komunikujeme. Klíčem je porozumět signálům těla a rozpoznat, co nám sdělují, říkají Petra a Kateřina, zakladatelky projektu Porod je Krásný.

Co mohu očekávat od předporodního kurzu?
Předporodní přípravou se snažíme klientům předat dostatek informací, aby mohli svůj strach eliminovat. Strach totiž často pramení z neznáma. Prvním krokem, který na kurzu získají, je tedy informovanost. Dozví se, jak fungují první, druhá a třetí doba porodní, jaké jsou postupy v České republice, na co mají právo a nárok, a co je může během těhotenství a po porodu potkat.

Kromě informovanosti však pracujeme i s myslí a tělem. Hypnoporod využívá techniky, které ženám pomáhají nalézt pocit klidu a uvolnění – například díky afirmacím a práci s dechem. Dále se opíráme o jógu, kterou vnímáme jako propojení těla a mysli. Z jógových technik se ženy a páry na našich kurzech naučí lépe vnímat signály těla a rozpoznat, co nám sdělují což jim umožní s těmito vjemy vědomě pracovat.

Jaký je rozdíl mezi dulou a porodní asistentkou?
Duly a porodní asistentky v České republice fungují odlišně než v zahraničí. U nás bohužel není běžná možnost kontinuální péče porodní asistentky, která by ženu provázela během celého těhotenství, asistovala u porodu a poskytovala podporu i v poporodním období. Tuto mezeru ale v posledních letech vyplňuje možnost zaplatit si soukromou porodní asistentku nebo dulu.

Porodní asistentky se u nás dělí na několik kategorií. Existují ty, které pracují pouze soukromě, mají vlastní praxi a docházejí k porodům do porodnic. V takovém případě však v porodnici nefungují jako zdravotníci, ale spíše jako doprovod. Dalším typem jsou porodní asistentky, které kombinují svou soukromou praxi se zaměstnáním v porodnici. Tato varianta je velmi výhodná, protože vás mohou soukromě provázet během těhotenství a zároveň vám být oporou i při porodu v porodnici, kde pracují a znají prostředí. Taková kombinace zajišťuje plynulost péče a lepší komunikaci s nemocničním personálem.

Porodní asistentky jsou zdravotnicky vzdělané odbornice, které vedou fyziologické porody. V případě, že je třeba větší odbornosti k sobě přivolávají porodníka nebo lékaře.

Duly, na rozdíl od porodních asistentek, nemají zdravotnické vzdělání a nemohou vést porod. Jsou však vyškolené v oblasti péče o rodící ženu a hrají klíčovou roli především jako emoční podpora. V dnešní době často pomáhají ženám s komunikací v porodnici, fungují jako prostředník mezi rodičkou a zdravotnickým personálem a podporují ženy v tom, aby byly informované a měly pocit jistoty.

Co byste poradily ženám, které mají z porodu obavy nebo negativní zážitky z minulosti?
Nezametejte strach pod koberec. Podívejte se na své strachy ještě během těhotenství, kdy máte dostatek času a klidu je zpracovat. Nastavení mysli hraje klíčovou roli. Z čeho obavy pramení? Možná ani nejsou naše. Často si je přenášíme z médií, od kamarádek nebo z rodinného prostředí. Zkuste své strachy rozebrat a hledat k nim relevantní informace. Často zjistíte, že jde o mýty, které s realitou porodu nemají nic společného.

Pracujte také na svém sebevědomí a důvěře v porodní proces. Hypnoporod a jóga mohou být skvělými nástroji, jak se na porod připravit – pomohou vám lépe pochopit fyziologii porodu a uvědomit si, že ženské tělo bylo perfektně stvořeno k tomu, aby se miminko narodilo snadno, bezpečně, lehce a přirozenou cestou. Strachy ale také hodně souvisí s tím, jak sami k sobě v těhotenství hovoříme. Takže je důleźité pracovat i se slovy a sebedůvěrou nejen v sebe, ale v celý porodní proces,

Jaké techniky ale po negativní zkušenosti ale vlastně použít?

  • Jednou z technik, jak zpracovat obavy, je sepsání vlastního porodního příběhu. Vypište se z něj, svěřte se, vypovídejte se z toho. Dejte strachu pozornost.

  • Další možností, jak ukončit porodní příběh, je rituál zavírání kostí. Jde o pečující proces, kdy je rodička opečovávaná dalšími ženami, které ji stahují rebozem oblast pánve. Je to čas, kdy se žena plně věnuje svému porodnímu příběhu, prožije ho ze závratné výšiny, ale i propasti a vnitřně ho může uzavřít. Tento rituál ženě pomáhá emocionálně zpracovat porodní zkušenost, ať už byla jakákoliv, a najít v ní klid a smíření.

Pamatujte, že každý porodní příběh – dokonce i u jedné ženy – je pokaždé jiný. Do dalšího těhotenství můžete vždy vstupovat s čistým štítem a připravit se na další porod podle svých potřeb a představ.

My jsme zastánkyně toho, že ať už váš porod proběhne jakkoliv, věřte, že jste těmi nejlepšími matkami pro své děti.

Zbytek rozhovoru najdete na našem Instagramu.

Přečtěte si také